piątek, 26 grudnia 2025
Najgorsza książka dla dzieci
Trzyma poziom
sobota, 20 grudnia 2025
Magia wspomnień
niedziela, 30 listopada 2025
Oj
czwartek, 30 października 2025
Historia Ameryki w zupełnie innym świetle
Cała pozycja obejmuje historie Stanów od momentu jej powstania do czasów współczesnych. Z detektywistycznym zacięciem, prowadząc nas przez meandry spisków snuje opowieść o USA. Jest bardzo wprawnym narratorem, wplata dygresje. Nie zgrywa się przy tym na "wielkiego profesora", nie jest sztywno i podręcznikowo. Bardzo odpowiada mi jego poczucie humoru. Oby więcej takich publikacji.
"Oślizgłe macki, wiadome siły. Historia Ameryki w teoriach spiskowych"
Piotr Tarczyński
Wydawnictwo Znak Literanova
środa, 29 października 2025
Gęsty wiejski klimat
Czeskie kryminały to dla mnie zupełnie inny czytelniczy świat. W każdym z nich jest pewnego rodzaju prostota. Mam wrażenie jakbym czytała historie sprzed kilkunastu lat jedynie z mgiełką współczesności.
Helašná to niewielka osada położona w Beskidzie Śląsko - Morawskim. Wrześniową nocą można tam usłyszeć śpiew jeleni. Pewnej nocy dochodzi tam do makabrycznej zbrodni, ginie młoda dziewczyna. Czy tę zbrodnię mógł popełnić jeden z nielicznych mieszkańców wioski? Do rozwiązania tej sprawy zostają wyznaczeni policjanci z Ostrawy.niedziela, 26 października 2025
Rośnie wraz z córkami
Bardzo miło było spotkać się ponownie z rodzeństwem Mariką i Bazylim. To taka historia, która rośnie z moimi córkami. Po raz pierwszy spotkałyśmy się z bohaterami dwa lata temu podczas ich pierwszej przygody w Arktyce. Z niecierpliwością czekałyśmy na drugą część. Czy warto było czekać?
Tym razem Marika i Bazyli trafiają do amazońskiego lasu, gdzie kolejny raz przeżywają niesamowite przygody. Las to nie tylko piękne widoki, egzotyczne zwierzęta i czas zabawy. Podczas swojego pobytu dzieci poznają również problemy, z którymi mierzy się Natura w tym rejonie świata.
Pierwsza część ("Marika i Bazyli. Arktyczna przygoda) bardzo przypadła nam do gustu. Druga część jest jednak zdecydowanie lepsza. Bardziej dopracowana, pełna magii i tajemnic. Czytając miało się wrażenie, że samemu przebywa się w samym sercu Amazonii. Dużym plusem, w przypadku literatury dziecięcej jest dość wyraźny podział pomiędzy dobrem a złem. Tu autorka bardzo dobrze sobie poradziła, jednocześnie pozwalając dzieciom na samodzielne przemyślenia, bez moralizowania. Mnie jako dorosłej też się bardzo ta książka podobała. Wspólne czytanie tej historii to bardzo mile spędzony czas.
Tę część znowu moje dzieci skończyły z pytaniem "Kiedy będzie kolejna część?!"
"Marika i Bazyli. Tajemnice Amazonii.
Elżbieta Dziedzic
Wydawnictwo Literackie Białe Pióro
sobota, 18 października 2025
Jak ostatni dzień wakacji
sobota, 4 października 2025
W narkotykowym świecie
piątek, 3 października 2025
Magia kolorowania
Mam wrażenie, że dorosłe kolorowanie jest o wiele przyjemniejsze i bardziej relaksujące, ale jednocześnie dużo więcej wymagamy od jakości obrazków i wykonania kolorowanek.
"Jesienny piknik kotów" nie jest zwykłą kolorowanką. Wszystkie obrazki są ze sobą spójne i tworzą historię. To taka artystyczna wizja okresów kwitnienia kwiatów w Korei począwszy od lata do późnej jesieni. Każdy obrazek ma swój koreański tytuł wraz z polskim odpowiednikiem. Na obrazkach oprócz kwiatów znajdują się również urocze zwierzątka.
Książka też jest bardzo dobrze wydana, co ma ogromne znaczenie dla fanów kolorowania. Odpowiednio gruby papier, który z łatwością przyjmuje kolory, każda kolorowanka na osobnej kartce, przez co unikamy ryzyka przebicia kolorów.
To idealna pozycja na jesienne wieczory, ale śpieszcie się, bo niedługo nastanie czas na "Przygodę zimową porą".
"Jesienny piknik kotów"
Chean Seonijn
Wydawnictwo Znak
czwartek, 24 lipca 2025
Historyczne wątki w tle
Tylko seria z Guciem
Lepsza od drugiej części
Po dość średniej "Pastwie" postanowiłam dać autorce jeszcze jedną szansę.
W dawnym sanatorium w Kowalowej obecnie prowadzony jest ośrodek leczenia uzależnień. Pewnej nocy ginie jeden z pacjentów.
Ta część była odrobinę lepsza od poprzedniej. Autorka w ciekawy sposób przedstawiła postacie pacjentów. Każdy z nich miał swoje tajemnice, każdy z nich praktycznie mógł być podejrzany. Trzeba przyznać pisarce, że ma dobry zmysł do tworzenia warstwy obyczajowej. Samo rozwiązanie zagadki też było mocno przemyślane.
Czegoś jednak mi ciągle brakuje w tworzonych przez nią historiach i raczej nie sięgnę po kolejne książki.
"Przewina"
Agnieszka Jeż
Wydawnictwo Luna
sobota, 5 lipca 2025
Ogromne zaskoczenie
ł
niedziela, 22 czerwca 2025
Kaszubskie Twin Peaks
Dawno nie czytałam tak wciągającej i jednocześnie obrzydliwej książki. Dodatkowo już w trakcie czytania wyczułam dużą inspirację autora serialem "Miasteczko Twin Peaks".
Warszawski policjant Borys Iwanicki przyjeżdża do kaszubskiego miasteczka, żeby rozwiązać zagadkę tajemniczej zbrodni. Tak naprawdę to śledztwo to walka z jego demonami.
Jeżeli szukacie książki dziwnej i jednocześnie spójnej to trafiliście idealnie. Ta historia to doskonały przykład kiedy gatunki przenikają się ze sobą i wymykają się schematom. Jest to na pewno mocna książka niepozbawiona finezji ze sporą dawką metafizyki i regionalnych wierzeń. Momentami jest tak obrzydliwie, że ma się wrażenie że autor wręcz lubuje się w krzywdzie bohaterów, po czym sprawnie przechodzi on do opisu kaszubskich obyczajów.
Te właśnie te wątki powieści zasługują na uznanie. Język kaszubski i tradycje są tu równorzędnym bohaterem.
Ponadto to wielka sztuka, żeby przedstawić głównego bohatera jako tego "złego", który pomimo tego wzbudza sympatię.
Z niecierpliwością czekam na kolejną książkę autora.
"Jo"
Szymon Grot
Wydawnictwo Najlepsze
sobota, 14 czerwca 2025
Ahoj przygodo!
Kiedy jakiś czas temu czytałam "Czarne żagle - Kłamstwo" Pauliny Jurgi, pomyślałam sobie że ta historia to wręcz zniewaga dla prawdziwych piratów. Na szczęście autorowi "Piraci. Złoto szaleńców" poszło o wiele lepiej.
Flynn porzucony wiele lat temu przez ojca pirata i Annabeth Taylor, przez przypadek trafiają na piracki okręt. Czy ten pełen przygód i niebezpieczeństw rejs przyniesie im szczęście?
To była całkiem niezła czytelnicza morska przygoda. Czuć, że autor ma potencjał, ale brakuje mu doświadczenia. W mojej ocenie gdyby wyrzucić parę wątków, postaci i zbyt długich opisów historia mogłaby się znaleźć w topce pirackich historii.
Dla mnie początkowo cała historia była zbyt zagmatwana. Zbyt wiele postaci naraz i przeplatane wydarzenia z kilku jednostek wprowadziły zbyt duży chaos. Nie mogłam się połapać, kto jest kim i czułam się w tej całej historii lekko zagubiona. Gdy już się zorientowałam w poszczególnych wątkach, cała akcja bardzo mnie wciągnęła.
Odejmuje też jedną "gwiazdkę" za zakończenie. Z jednej strony odważne, ale z drugiej "pod prąd" czytelniczym oczekiwaniom.
"Piraci. Złoto szaleńców"
Mateusz Libera
Wydawnictwo Initium
sobota, 7 czerwca 2025
Mało wyrazisty kryminał
"Pastwa" to druga część serii z Sonią Kranz ( nie czytałam pierwszej). Waldemar Wilski niespodziewanie znika po zakończeniu swojego wesela. Na jaw szybko wychodzą okoliczności, że daleko mu było do idealnego pana młodego.
Niestety ta historia mnie nie porwała. Dla mnie dobry kryminał powinien mieć wyrazistego bohatera, a tego Sonii Kranz wyraźnie brakuje. Jest jakaś taka rozmemłana, a jej życiowe rozterki wyraźnie mnie nudziły. Sama intryga na pierwszy rzut oka wydaje się dość ciekawa, ale w dalszej fazie brakuje jej rytmu, zwrotów akcji. Wątek z prowadzeniem masarni zamiast wywoływać dreszczyk emocji i wpływać na dynamikę akcji, wzbudza jedynie obrzydzenie.
Piszę tę opinię po przeczytaniu kolejnej części, która była odrobinę lepsza.
"Pastwa"
Agnieszka Jeż
Wydawnictwo Luna
sobota, 31 maja 2025
Nie lubię, kiedy z głównych bohaterów robi się idiotów
Nie robię kiedy z głównych bohaterów robi się idiotów.
Giosciua nigdy nie wymagał od życia zbyt wiele. W końcu po trzydziestce odnalazł zajęcie dla siebie. Został kurierem. Nie wie jednak co dostarcza, dostaje telefon odbiera przesyłkę i po prostu jedzie.
Pomysł na tę historię był fantastyczny i niestety na tym kończą się zachwyty. Autorka z głównego bohatera zrobiła totalnego przygłupa i naiwniaka. Nie każda postać musi być szalenie inteligentna, ale to nie znaczy że prostolinijnego i prostego człowieka można potraktować w tak prześmiewczy wręcz karykaturalny sposób.
Sama historia też nie była zbyt dynamiczna i wciągająca. Czytało się dość sprawnie, ale nie było nerwowego przewracania kartek i większych emocji.
Ta książka to najgorzej wykorzystany potencjał tego czytelniczego roku.
"Na złej drodze"
Paola Barbato
Wydawnictwo Insignis
środa, 28 maja 2025
To nie będzie moja ulubiona książka autorki
sobota, 24 maja 2025
Trzeba niezwykłej odwagi
Trzeba mieć w sobie niezwykłą odwagę, by tak po prostu wyruszyć samotnie w świat w poszukiwaniu szczęścia.
Główna bohaterka - polska studentka pod wpływem impulsu porzuca swoje życie w ojczyźnie i rusza w niezwykłą podróż. Niemcy, Wielka Brytania, Indie i Wietnam to kolejne punkty na jej trasie. Po drodze mierzy się z toksycznym związkiem i jednocześnie poznaje przyjaciół na całe życie.
Ostatnimi czasy mam dobrego nosa do książek o odważnych młodych kobietach, dla których cały świat stoi otworem. Ta książka była jednak trochę inna niż wszystkie. Bardzo podobał mi się wątek podróży, ta niezwykła chęć życia (choć chyba sama bohaterka nie zdawała sobie z tego sprawy) i ciekawość świata. Ta historia ma swoje blaski i cienie, jak to w prawdziwym życiu bywa.
Nie do końca jednak pochwalałam wszystkie wybory życiowe bohaterki, choć nie mnie to oceniać. Wątek toksycznego związku nie do końca przypadł mi do gustu. Facet mnie tak wkurzał, że najchętniej wyrwałabym go z kart tej historii...choć wiadomo wszystko jest "po coś". Na drugiej szali, coś co chyba mało kto zauważa, fantastyczny kontakt bohaterki z rodzicami, ta wiara we własne dziecko i obdarzenie wolnością wyborów.
Nie podobał mi się pomysł migrenowych wizji. Stanowiło to swoiste wytłumaczenie wyborów bohaterki, ale to był zupełnie nie mój styl narracji.
Całość pomimo powyższych niedociągnięć oceniam bardzo dobrze.
"Ukłon świata"
Hanka Saqib
niedziela, 11 maja 2025
Czy szewc bez butów chodzi?
Lori Gottlieb to znana psychoterapeutka. Pewnego dnia jej świat staje na głowie i odkrywa, że sama potrzebuje terapii.
Byłam bardzo tej książki ciekawa i chyba jak nigdy też pełna obaw. Lubię książki z wątkami psychologicznymi, ale do tej pory najczęściej trafiałam na takie, gdzie rola terapeuty ograniczała się wyłącznie do pomocy głównym bohaterom. Z drugiej strony, nie cierpię poradników i miałam pewne podejrzenia, że ta pozycja będzie jednym z wielu poradników przebranych za ciekawą historię ( na szczęście nie była!).
Rzeczywiście ta historia pozwala poznać zawód psychoterapeutki z dwóch perspektyw. W świetny, ale nie moralizatorski sposób pokazuje, że terapeuci to tacy ludzie jak wszyscy. Autorka ma niezwykłą lekkość pióra. Daje to czytelnikowi takie wrażenie jakby czytając, rozmawiał ze swoją najlepszą koleżanką. Jednocześnie autorka nie traktuje ludzi z góry, okazuje pacjentom należny szacunek - nie bagatelizuje ich problemów.
Niewątpliwym plusem jest również to, że autorka raz na jakiś czas wplata naukowe informacje dotyczące ludzkiej psychiki. No może ma to jednak w sobie nutkę "poradnictwa", ale jest to tak przemycone, żeby zadowolić stroniących od poradników.
Lori Gottlieb
"Czy chcesz o tym porozmawiać?"
Wydawnictwo Znak Literanova
sobota, 26 kwietnia 2025
Najlepsza część
To była najlepsza część Josie. Niemały wpływ pewnie miało to, że w końcu zagadka nie dotyczyła nikogo z bliskich Quinn. Choć wystarczyło jedno jej spojrzenie....
Zwykły dzień. Mała dziewczynka beztrosko wiruje na karuzeli, a w następnej chwili znika.
Ta odsłona wciągnęła mnie do tego stopnia, że nieomal przegapiłabym swój przystanek. Tajemnica z przeszłości doskonale łączy się z bieżącymi wydarzeniami. Akcja jest dynamiczna, choć niepozbawiona taniego chwytu na "porwanie na dziecko", co niezwykle działa na emocje rodzica.
Bardzo szybko można rozwikłać całą zagadkę, ale w żaden sposób nie wpływa to na odbiór książki. Oby więcej takich odsłon, bez tragedii bliskich dla Josie osób (choć niewiele już takich pozostało).
"Cichy płacz"
Lisa Regan
Wydawnictwo Dolnośląskie
Po spotkaniu Matyldy z wiedźmą mija kilka tygodni. Kiedy mogłoby się wydawać, że życie w Królestwie Straży wraca do względnego spokoju, nad królestwo nadciąga tajemnicza mgła.
Wszystkie trzy (ja i moje dwie siedmiolatki) stwierdziłyśmy, że ta część jest lepsza od pierwszej. Jest dużo więcej emocji, nagłych zwrotów akcji, ale też troszkę strachu. Tu należy się pewne ostrzeżenie, ta historia jest przepełniona różnymi mrocznymi stworami. Dla nas to był plus, bo lubimy takie lekko straszne historie. W trakcie czytania widziałam te emocje dziewczynek i czasami lekkie przerażenie, ale przepełnione ekscytacją.
Ponownie duży plus dla autorki za wyśmienite wykreowanie postaci dziewczynki, która może wszystko.
Nie ma chyba lepszej recenzji, niż pełne oburzenia głosiki "dlaczego to już koniec?!" i "jak można skończyć w takim momencie?!" Niecierpliwie czekamy więc na kolejną część.
Recenzja powstała w ramach akcji recenzenckiej Wydawnictwa SQN
"Matylda i mroczna pieczęć"
Anna Włodarkiewicz
Wydawnictwo SQN
piątek, 25 kwietnia 2025
A myślałam, że nie lubię takich książek
A myślałam, że nie lubię takich książek.....
Nigdy nie ciągnęło mnie do takich historii. Rosyjscy ( a można by rzec po ich wieku dawni radzieccy) szpiedzy, polskie służby bezpieczeństwa. Tym razem postanowiłam jednak zaryzykować. Czy to styl autora, czy jednak miałam w sobie ukryte pragnienie takich historii - bardzo wkręciłam się w tą historię.
Upalna niemal dusząca się Warszawa, nic nie zwiastuje że to właśnie dziś może dojść do akcji mającej na celu destabilizację państwa. Autor zastrzega, że wszystkie wydarzenia były fikcyjne, mnie jednak przez cały czas lektury towarzyszyły lekki niepokój i przerażenie jak ludzie mogą być kontrolowani i jak wiele dzieje się poza naszą świadomością. Szczególnego smaczku dodaje, że autor jest byłym oficerem ABW.
Akcja cały czas trzyma w napięciu, do końca nie wiadomo kto jest wrogiem, a kto przyjacielem. I kto tak naprawdę rozdaje karty. Na dodatkowy plus zasługuje kreacja bohaterek.
"Zanim zabijesz moją śmierć"
Ryszard Oleszkowicz
Wydawnictwo MUZA S.A.
czwartek, 17 kwietnia 2025
Na skraju różnych światów
Ta historia inspirowana jest prawdziwym życiem, a jej akcja dzieje się w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych. Mam wrażenie, że wtedy ten świat był pełny jeszcze więcej uprzedzeń niż teraz. Muszę jednak przyznać, że sama nie wiem czy zdecydowałabym się na taki związek. Bardzo podobało mi się przedstawienie kultury i zachowań Kabylów. Wstyd się przyznać, ale przed lekturą nie za dużo o nich wiedziałam.
Ta książka to nie jest klasyczne sweet love story. Momentami gorzko, chwilami zabawnie - tak jak w życiu, nic nie jest czarno - białe. Całość ma ten dodatek literackiej magii, choć do końca nie byłam pewna jak ostatecznie potoczą się losy bohaterów.
Z niecierpliwością czekam na kolejną część.
Książkę przeczytałam w ramach booktour organizowanego przez @365dni.bibliotekarki przy współpracy z autorką i była to jedna z lepszych tego typu akcji. Odręczne zapiski autorki, dodatki w środku dały mi jako czytelniczce poczucie wyjątkowości.
"Hamlaghkem"
Alicja Thiziri
Wydawnictwo Seqoja
sobota, 22 marca 2025
Idealna na początek przygody samodzielnego czytania
Matylda to urocza zbuntowana księżniczka. Nie dla niej nauka łaciny i tkania na krośnie. Marzeniem dziewczynki jest zostać bohaterką.
Moje córki są na etapie, kiedy już samodzielnie próbują czytać książki, a losy Matyldy były dla nich i..mnie niesamowitą przygodą. Tajemnica, dość surowi rodzice, znienawidzona nauczycielka i walka o spełnienie marzeń. Ta pozycja ma to wszystko, co potrafi zaintrygować młodego czytelnika.
Bardzo lubię opowieści, które pokazują, że każdy może być kim chce - niezależnie od płci. Tu jest to pokazane w świetny sposób, pozbawiony niepotrzebnego moralizatorstwa.
Samo wydanie to ukłon dla młodego czytelnia. Duże litery, obrazki raz na jakiś czas ( co jednocześnie sprawia wrażenie "dorosłej" lektury, a jednocześnie wywołuje ciekawość) i krótkie emocjonujące rozdziały.
PS. Od podstępu nauczycielki, dziewczynki jeszcze pilniej zaczęły ćwiczyć czytanie.
Recenzja powstała w ramach akcji recenzenckiej Wydawnictwa SQN."Matylda i tajemnica Straży"
Anna Włodarkiewicz
Wydawnictwo Sine Qua Non
niedziela, 9 marca 2025
Rok 1959. Jonathan Harper - prywatny detektyw niemogący się pozbierać po tragicznej śmierci swojej żony, zostaje poproszony przez swoją przyjaciółkę o rozwiązanie zagadki śmierci jej ojca.
Początkowo wszystko układało się wyśmienicie. Klimat retro, tajemnice rodzinne i jak to u autorki charakterni i wyraziści bohaterowie. Wszystko okraszone poczuciem humoru, który bardzo cenię u autorki. I nagle zgrzyt, bo po parunastu stronach od razu odgaduję "narzędzie zbrodni" tak charakterystyczny dla innej autorki. To niby takie niewielkie ziarenko piasku w oku, ale przez to staję się podejrzliwa i zamiast cieszyć się z lektury, skupiam się na nieścisłościach. Sama fabuła jak za dotknięciem jakieś klątwy zaczyna mnie denerwować i tylko moja sumienność ( bo już wiem, że ocena nie będzie zbyt wysoka, choć nadal jest jakaś iskierka nadziei) sprawia, że doczytuję książkę do końca.
"Sprawa lorda Rosewortha"
Małgorzata Starosta
Wydawnictwo Labreto
sobota, 1 marca 2025
Biografie to nie dla mnie
Zbyt wiele jak na jedną książkę
To była całkiem dobra historia, a mogłaby być zdecydowanie lepsza. Autorka wskazuje, że sama wydaje swoje książki i robi to na swoich zasadach. Ja jednak uważam, że tej historii przydałaby się redakcja/korekta kogoś niezależnego. Gdyby tak parę rzeczy skrócić, rozwinąć niektóre wątki, a niektóre pomysły w ogóle wyrzucić....Ale zacznijmy od początku.
piątek, 7 lutego 2025
Z mojego podwórka
sobota, 18 stycznia 2025
Trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść
Solańscy na wakacjach, a to oznacza jedno - kolejne śledztwo. Przaśny zakopiański klimat, układy i układziki...
Zakopane nie przebiło Cieszyna. Jak zawsze było śmiesznie, kolejne trupy wyskakiwały z szafy. Są takie postaci, których po prostu nie da się nie lubić, a Róża stoi na ich czele. Czegoś mi jednak w tym wszystkim zabrakło i czuć było po prostu, że formuła powoli się wyczerpuje.
Trzeba mieć dużo odwagi w sobie, żeby zakończyć tak długi poczytny cykl. Uważam, że w przypadku tej serii to była bardzo dobra decyzja. Już z tej finałowej części odczuwałam pewne znużenie autorki postaciami. No i gdzie teraz miałby jeździć Gucio, skoro już prawie cała Polska zwiedzona?
"Zakończeniem jest Zakopane"
Marta Matyszczak
Wydawnictwo Dolnośląskie
poniedziałek, 6 stycznia 2025
Najgorsza część
































