piątek, 7 lutego 2025

Z mojego podwórka

 


Bardzo lubię książki, których akcja dzieje się w moim mieście - Gdańsku. W trakcie nielegalnych wyścigów na ulicach miasta dochodzi do podpalenia młodej dziewczyny. Dodatkowo sprawca wypuszcza stado ciem. Sprawę bada komisarz Paweł Szumski i młoda policjantka Monika Lewicka.

Sama aż się sobie dziwię, bo to jedna z pierwszych książek, w której irytowali mnie niemal wszyscy bohaterowie, a i tak historia bardzo mi się podobała. Paweł Szumski jest jakiś taki rozmemłany i ma mało wspólnego z obrazem pewnego siebie policjanta. Z kolei Monika Lewicka ma tej pewności zbyt wiele, jak dla mnie jest zbyt chamska i stanowi antyobraz kobiecej bohaterki, która udowadnia że kobiety mogą wszystko.

Natomiast sama intryga kryminalna jest rewelacyjna. Książka wciąga od pierwszych stron i jest wręcz nieodkładalna. Z każdą stroną na jaw wychodzą kolejne tajemnice które tworzą spójną całość. Ostatniego sznytu dodaje pewna symbolika....

"Drudzy"
Piotr Orlik
Wydawnictwo Prószyński i S-ka