piątek, 30 czerwca 2023


Mieszkam na wzgórzu i jedna z dróg do mojego domu prowadzi przez ulicę Cienistą. Gdy pierwszy raz zobaczyłam tytuł tej książki, od razu skojarzyła mi się z moją ulicą i nie mogłam się już od tego uwolnić. Ulica Cienista stroma jak diabli, ale piękna. Z jednej strony domki jednorodzinne, z drugiej las - sielanka. Wszystko się jednak zmieniło, kiedy pewnego zimnego listopadowego wieczoru, w trakcie powrotu z pracy, pękł mi łańcuch w rowerze, oczywiście u samego podnóża ulicy. Ciemno, pohukiwania sów z lasu, brzęk szkła z okolicznych domów i oczywiście ani żywej duszy. No cóż każda ulica ma swoje demony, tak jak każdy człowiek. Trochę długi ten wstęp, ale dokładnie obrazuje całą książkę.

Witek i Anna z pozoru szczęśliwa dobrze sytuowana rodzina. Wszystko się jednak zmienia, kiedy za namową Witka przyjmują pod swój dach jego znajomego Krzysztofa, który właśnie wyszedł z więzienia. W tym samym czasie, ginie dziesięcioletnia Iga - córka Łukasza i Pauli sąsiadów i dawnych przyjaciół Anny i Witka.

Wszystko zaczyna się sielankowo, wręcz łagodnie i początkowo bardziej przypomina dobry obyczaj. Czym jednak głębiej wchodzimy w historię rodzin, atmosfera się zagęszcza. Każdy z bohaterów ma swoje tajemnice, nikt nie jest tak idealny jak początkowo się wydawało. Autor stworzył naprawdę świetną gamę bohaterów, są autentyczni i niemal na wyciągnięcie ręki. Na jaw wychodzą kolejne historie, wszystko się jednak zazębia i jest logiczne. 

Samo zakończenie kompletnie mnie zaskoczyło, a muszę przyznać że rzadko któremu autorowi to się udaje. Z niecierpliwością czekam na kolejną książkę.Jednocześnie nie zazdroszczę autorowi  tej presji utrzymania świetnego poziomu, bo rzadko kiedy zdarza się tak udany debiut. 

"Miejsca cieniste"
Jacek Kalinowski
Wydawnictwo Znak


środa, 14 czerwca 2023

Dobry kryminał retro

 


Czy często sięgacie po kryminały retro? Ja raz na jakiś czas lubię się zanurzyć w przedwojennym świecie. A gdy jeszcze do tego w grę wchodzą wątki związane ze sztuką ( w tym przypadku rozwój kinematografii i teatr) czuję się ukontentowana. 

Przedwojenna Warszawa, okultyzm tajemnicze morderstwa młodych aktorek, a w tym wszystkim komisarz Wróbel, który jest bliski porzucenia swojej pracy. Czy to będzie jego ostatnie dochodzenie? I jaką rolę  w tej historii odegra  Antoni Słonimski i Eugeniusz Bodo?

Przy tej książce wyłączyłam swój natrętny śledczy umysł, który z zapamiętaniem godnym książkowym detektywom wyłapuje wszelkie historyczne nieścisłości. Nie wiem, na ile wydarzenia czy zachowania przewijających się tu postaci autentycznych  i zdarzeń są zgodne z prawdą, ale cała historia tak mnie zainteresowała, że nie miało to dla mnie znaczenia. 

Ta książka to dobrze skonstruowana akcja, zaskakujące zbrodnie i zwroty. Do najwyższej oceny, czegoś mi jednak zabrakło. W mojej ocenie to po prostu dobry kryminał retro.

"Człowiek z Celuloidu"
Tomasz Duszyński
Wydawnictwo Sine Qua Non

poniedziałek, 5 czerwca 2023

Świetna inauguracja sezonu placowego

 


Moje dziewczyny są już na tyle duże, że w końcu będąc z nimi na placu zabaw, mogę przeczytać więcej niż trzy strony ;) Uwielbiam czytać na słońcu i to najczęściej kryminały. Tak mi  jednak głupio w towarzystwie dzieci czytać historie, gdzie trup ściele się gęsto. Tu jednak na okładce "niewinna" kicia, a sam kryminał taki jak lubię - w starym dobrym stylu, gdzie nie ma na siłę przedstawionych i wydumanych okrutnych zbrodni.

Kotka Sheila jest świadkiem zbrodni swojego pana. To, że jest kotem w żaden sposób nie przeszkadza, żeby pomściła swojego właściciela. Tym bardziej, że trafia w ręce policjantki....

Muszę przyznać, że nie jestem fanką zwierzęcych bohaterów w kryminałach i do takich pozycji podchodzę dość sceptycznie. Tym razem jednak Szelka (Sheila) skradła moje serce. To naprawdę odważna i sprytna kocica. W dodatku tworzy świetny duet ze swoją nową panią. Sama zagadka kryminalna jest dość prosta, ale w tym przypadku to nie zarzut. To pozycja idealna na zbliżające się wakacje. Nie nazwałabym je jednak komedią kryminalną, a po prostu lżejszym kryminałem.



"Siódmy koci żywot"
Beata Dębska i Eugeniusz Dębski
Wydawnictwo Agora