niedziela, 22 czerwca 2025

Kaszubskie Twin Peaks

 


Dawno nie czytałam tak wciągającej i jednocześnie obrzydliwej książki. Dodatkowo już w trakcie czytania wyczułam dużą inspirację autora serialem "Miasteczko Twin Peaks".

Warszawski policjant Borys Iwanicki przyjeżdża do kaszubskiego miasteczka, żeby rozwiązać zagadkę tajemniczej zbrodni. Tak naprawdę to śledztwo to walka z jego demonami. 

Jeżeli szukacie książki dziwnej i jednocześnie spójnej to trafiliście idealnie. Ta historia to doskonały przykład kiedy gatunki przenikają się ze sobą i wymykają się schematom. Jest to na pewno mocna książka niepozbawiona finezji ze sporą dawką metafizyki i regionalnych wierzeń. Momentami jest tak obrzydliwie, że ma się wrażenie że autor wręcz lubuje się w krzywdzie bohaterów, po czym sprawnie przechodzi on do opisu kaszubskich obyczajów.

Te właśnie te wątki powieści zasługują na uznanie. Język kaszubski i tradycje są tu równorzędnym bohaterem.

Ponadto to wielka sztuka, żeby przedstawić głównego bohatera jako tego "złego", który pomimo tego wzbudza sympatię.

Z niecierpliwością czekam na kolejną książkę autora. 




"Jo"
Szymon Grot
Wydawnictwo Najlepsze

sobota, 14 czerwca 2025

Ahoj przygodo!


Kiedy jakiś czas temu czytałam "Czarne żagle - Kłamstwo" Pauliny Jurgi, pomyślałam sobie że ta historia to wręcz zniewaga dla prawdziwych piratów. Na szczęście autorowi "Piraci. Złoto szaleńców" poszło o wiele lepiej.

Flynn porzucony wiele lat temu przez ojca pirata i Annabeth Taylor,  przez przypadek trafiają na piracki okręt. Czy ten pełen przygód i niebezpieczeństw rejs przyniesie im szczęście?

To była całkiem niezła czytelnicza morska przygoda. Czuć, że autor ma potencjał, ale brakuje mu doświadczenia. W mojej ocenie gdyby wyrzucić parę wątków, postaci i zbyt długich opisów historia mogłaby się znaleźć w topce pirackich historii. 

Dla mnie początkowo cała historia była zbyt zagmatwana. Zbyt wiele postaci naraz i przeplatane wydarzenia z kilku jednostek wprowadziły zbyt duży chaos. Nie mogłam się połapać, kto jest kim i czułam się w tej całej historii lekko zagubiona. Gdy już się zorientowałam w poszczególnych wątkach, cała akcja bardzo mnie wciągnęła.

Odejmuje też jedną "gwiazdkę" za zakończenie. Z jednej strony odważne, ale z drugiej "pod prąd" czytelniczym oczekiwaniom.



"Piraci. Złoto szaleńców"
Mateusz Libera
Wydawnictwo Initium


sobota, 7 czerwca 2025

Mało wyrazisty kryminał

 


Bardzo lubię małomiasteczkowe klimaty i kryminały ze sporą dawką obyczajową. Tu jednak...

"Pastwa" to druga część serii z Sonią Kranz ( nie czytałam pierwszej). Waldemar Wilski niespodziewanie znika po zakończeniu swojego wesela. Na jaw szybko wychodzą okoliczności, że daleko mu było do idealnego pana młodego.

Niestety ta historia mnie nie porwała. Dla mnie dobry kryminał powinien mieć wyrazistego bohatera, a tego Sonii Kranz wyraźnie brakuje. Jest jakaś taka rozmemłana, a jej życiowe rozterki wyraźnie mnie nudziły. Sama intryga na pierwszy rzut oka wydaje się dość ciekawa, ale w dalszej fazie brakuje jej rytmu, zwrotów akcji. Wątek z prowadzeniem masarni zamiast wywoływać dreszczyk emocji i wpływać na dynamikę akcji, wzbudza jedynie obrzydzenie.

Piszę tę opinię po przeczytaniu kolejnej części, która była odrobinę lepsza. 



"Pastwa"
Agnieszka Jeż
Wydawnictwo Luna