Lori Gottlieb to znana psychoterapeutka. Pewnego dnia jej świat staje na głowie i odkrywa, że sama potrzebuje terapii.
Byłam bardzo tej książki ciekawa i chyba jak nigdy też pełna obaw. Lubię książki z wątkami psychologicznymi, ale do tej pory najczęściej trafiałam na takie, gdzie rola terapeuty ograniczała się wyłącznie do pomocy głównym bohaterom. Z drugiej strony, nie cierpię poradników i miałam pewne podejrzenia, że ta pozycja będzie jednym z wielu poradników przebranych za ciekawą historię ( na szczęście nie była!).
Rzeczywiście ta historia pozwala poznać zawód psychoterapeutki z dwóch perspektyw. W świetny, ale nie moralizatorski sposób pokazuje, że terapeuci to tacy ludzie jak wszyscy. Autorka ma niezwykłą lekkość pióra. Daje to czytelnikowi takie wrażenie jakby czytając, rozmawiał ze swoją najlepszą koleżanką. Jednocześnie autorka nie traktuje ludzi z góry, okazuje pacjentom należny szacunek - nie bagatelizuje ich problemów.
Niewątpliwym plusem jest również to, że autorka raz na jakiś czas wplata naukowe informacje dotyczące ludzkiej psychiki. No może ma to jednak w sobie nutkę "poradnictwa", ale jest to tak przemycone, żeby zadowolić stroniących od poradników.
Lori Gottlieb
"Czy chcesz o tym porozmawiać?"
Wydawnictwo Znak Literanova

Brak komentarzy:
Prześlij komentarz