środa, 24 lipca 2024

Coś więcej niż kryminał

 


Każdy region ma swoją historię. Czasami wyłania się z nich mrok, pewien ciąg zdarzeń, który na zawsze kształtuje już mieszkańców.

W lasach Szumawy zostaje znalezione ciało trzynastoletniej Terezki. Dziewczynka jest ubrana w obozowy pasiak. Śledztwo prowadzi policjant, który po latach "zdegradowany" powrócił na prowincję. 

Ta historia pełna jest szarych, ale jednocześnie wyrazistych bohaterów. Wszyscy wydają się tonąć w bylejakości miejsca, w którym przyszło im żyć. Sprawiają wrażenie jakby już dawno się poddali. Jedynie miejscowy lekarz ma w życiu cel - odkrycie skarbów w zawalonych tunelach.

Rozwiązanie samej zagadki kryminalnej jest dość zaskakujące. Wydaje się jednak, że samo jej prowadzenie to jedynie pretekst do przedstawienia pełnej bólu historii regionu. Autorka wybrała sobie znakomity sposób na przedstawienie losów mieszkańców przygranicznego czeskiego miasta. Tak naprawdę to właśnie historia gra tu pierwsze skrzypce i stanowi ogromne pole do refleksji.



"Źródła Wełtawy"
Petra Klabouchova
Wydawnictwo Afera

poniedziałek, 22 lipca 2024

Na poetycką nutę

 


Przed lekturą tej książki, miałam minimalną typowo szkolną wiedzę na temat Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Nigdy nie przeżywałam również wielkich zachwytów nad jego wierszami. Coś mnie jednak do tej książki ciągnęło. 

To nie jest zwykła biografia. To opowieść napisana na trzy głosy. Dwie rywalizujące Barbary - żona i matka, a pomiędzy nimi on - wrażliwy chłopak, poeta. Autorce udało się stworzyć świetne kobiece kreacje, ukazujące zarówno miłość do chłopaka/ męża, jak i  bezgraniczną nieco samolubną miłość matki do syna. A w tym wszystkim "miotającego się pomiędzy nimi" młodego chłopaka. Bardzo podobała mi się taka forma. Wszystko napisane z wyczuciem. Autorka tworzy niesamowity klimat - z lekką nutką poezji, ale bez zbytniego patetyzmu.

Ta książka to jednak nie tylko życie poety, to szerszy obraz młodych ludzi w okrutnych czasach. To historia niepozbawiona pewnej dozy patriotyzmu, walki o ojczyznę, a pomiędzy tym wszystkim nastoletnia miłość "tu i teraz". Temat miłości istnieje zawsze, niezależnie od czasów. 

"Szklane ptaki. Opowieść i miłościach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego"
Katarzyna Zyskowska
Wydawnictwo Znak


 

sobota, 13 lipca 2024

Autorka wciąż się rozwija

 


Bardzo podobał mi się debiut autorki "Robaki w ścianie", dlatego z ciekawością i jeszcze większymi oczekiwaniami sięgnęłam po drugi tom serii z komisarzem Bondysem. 

Akcja książki ponownie dzieje się w Bydgoszczy. Wszystko zaczyna się od porwania staruszki z ulicy, potem jest jeszcze bardziej dramatycznie i okrutnie. Kolejne ofiary i praktycznie zero tropów. W dodatku, najprawdopodobniej ktoś oprócz Bondysa zna tajemnicę Estery ( sąsiadki komisarza) sprzed lat.

Ponownie mamy do czynienia z dwutorowością narracji. Z jednej strony obserwujemy śledztwo z perspektywy prowadzących śledztwo, a z drugiej z perspektywy mordercy. Sama intryga, forma zagadki jest na podobnym poziomie, co z pierwszej części. 

To co mi się najbardziej spodobało to widoczna poprawa stylu autorki. O ile w pierwszej części momentami było dość "kanciasto", to tu wszystko bardziej ze sobą współgra. Lepiej zbudowane zdania, co wpłynęło na dynamikę akcji. Postać samego mordercy jest też lepiej skonstruowana. Rzadko kiedy autorowi kryminału zdarza się, że "współczujemy" mordercy, jego postać nie jest jednoznaczna.

Ogromnym plusem jest również nadal dość rozbudowany motyw życia osobistego Bondysa. 

Z niecierpliwością czekam na trzecią część i coś czuję, że to właśnie wtedy wszystkie tajemnicę Estery wyjdą na jaw.



"Męczennicy na płótnie"
Hanna Szczukowska - Białys
Wydawnictwo Sine Qua Non


czwartek, 11 lipca 2024

Czegoś i tu zabrakło

 


Jak wiecie, bardzo lubię czytać moim już siedmiolatkom. Z wielką ciekawością, wzięłyśmy więc udział w booktourze z "Co z czym i dlaczemu perypetie pewnej Wiedźmy" Sami przyznacie, że sama okładka zachwyca.

Margot to niezwykle sympatyczna Wiedźma, która uwielbia dzieci. Wraz ze swoim uczniem Jakubem zabierze Was w niezwykłą podróż. Razem z nimi przeżyjecie niesamowite przygody i przy okazji, a może przede wszystkim dowiecie się o paru ważnych zasadach, którymi należy kierować się w życiu.

Z dziewczynami każdego dnia czytałyśmy po jednym rozdziale. Były one bardzo nierówne.  Niektóre czytałyśmy z ogromnym zaciekawieniem, niektóre  mocno nas nudziły i nie byłyśmy w stanie ich przeczytać za jednym razem ( a nie były to długie rozdziały)

Muszę przyznać, że książka zawiera parę naprawdę przydających się wskazówek w dziecięcym świecie. Dla nas był bardzo pomocny rozdział, o tym że inność jest ok, kiedy to moja córka pierwszy raz miała iść do zerówki z zaklejonym jednym oczkiem.

Coś mi tu jednak cały czas zgrzytało. Z ta książką jest jeden problem, momentami jest zbyt moralizatorska i przemądrzała. Ja bardzo lubię, kiedy historia jest poprowadzona w taki sposób, że dziecko samo dochodzi do pewnych prawd. Tu wszystko było napisane wprost, niczym nudna lekcja. 



"Co z czym i dlaczemu, czyli perypetie pewnej Wiedźmy"
Nina Kołodziejczak
Wydawnictwo Variette